پارکینگ هوشمند

آشنایی با پارکینگ‌های هوشمند و مزایای آن‌ها

0

*سینا سوادکوهی

*کارشناس امنیت شبکه

مدتی است بحث ترافیک، جای پارک و شلوغی شهرهای کل دنیا به گوش می‌رسد. ایران هم در بین این کشور‌ها دیده می‌شود. از کلان‌شهرهای تهران، اصفهان، تبریز و مانند این که بگذریم می‌رسیم به همدان که در جایگاه خودش شلوغی دارد اما جای پارک ندارد. مخصوصا در تعطیلات رسمی و یا زمان‌هایی که شهر همدان میزبان مسافران و گردشگران است اما جالب این‌جاست که مردم شهر هم از این مشکلات به دور نیستند اما چاره چیست؟ قطعا شهرداری، استانداری ، فرمانداری و همه مسئولان شهر با این موضوع درگیر بوده و در جریان آن هستند و تمام تلاش خود را در جهت بهبود وضعیت ترافیک انجام می‌دهند. از ایجاد انواع پل‌ها و گذرگاه‌ها در خیابان‌هایی پرترافیک تا ایجاد دسترسی‌های جدید بین خیابان‌ها یا مکان‌های ارتباطی بین شهر و مانند این اما واقعیت این است که روز به روز این چالش بیشتر خواهد شد، اما آیا واقعا کاری دیگری نمی‌توان انجام داد؟ به نظرم وقت آن رسیده که سراغ علم و تکنولوژی برویم تا ببینیم چه راهکار و ایده‌ای برایمان دارد؟
ما می‌خواهیم درباره پارکینگ هوشمند؛ زیر شاخه علم نوظهور اینترنت اشیا یا  iotصحبت کنیم.
یکی از شرکت‌های معتبر و معروف در آلمان می‌گوید پیدا کردن فضای مناسب پارک خودرو در شهرهای شلوغ چه در خیابان‌های اصلی و خیابان‌های مجاور آن و چه در سازه‌های پارکینگی موجود بسیار مشکل است. پس ما به کمک سیستم‌های راداری که در این حوزه موجود است می‌توانیم به کاربران شهری این امکان را بدهیم که اطلاعات فضاهای پارکینگ هوشمند موجود در خیابان‌های مجاور را از طریق اپلیکیشن‌های موجود در تلفن همراه یا سیستم ناوبری خودرو به صورت لحظه‌ای دریافت کنند.

پیدا کردن مکان مناسب پارک خودرو در اغلب اوقات بسیار رنج آور است؛ کاری  که اغلب منجر به این می‌شود که به مکان مورد نظر برای پارک خودرو نرسید  که در بهترین حالت هم با صرف زمان و مصرف سوخت بی حد، خودرو خود را پارک خواهید کرد. طبق آخرین مطالعات بین المللی، مدیریت حمل و نقل، پیدا کردن مکان مناسب در کشور توسعه یافته‌ای مانند آلمان حدود ۱۰ دقیقه و در کشور ایتالیا حدود ۱۵ دقیقه زمان می‌برد که چیزی حدود ۴٫۵ کیلومتر میزان پیمایش از خیابان‌های مجاور را در بر دارد که منجر به رهاشدن غیرضروری  ۱٫۳ کیلوگرم گاز دی اکسید کربن تولیدی اگزوز خودرو در جو اتمسفر خواهد شد. بررسی ها هم نشان داده است که حدود ۳۰ درصد رانندگان در مناطق متراکم داخل شهر به دنبال جای پارک مناسب هستند. یک تعبیر جالب از کل مسافتی که در یک محدوده کوچک شهری توسط این رانندگان طی می‌شود برابر با ۱۴ سفر در تمام جاده های کل کره زمین است.

پارکینگ هوشمند قرار است به کاربران شهری این امکان را بدهد که بدون هیچ‌گونه تلاش و هزینه‌ای از اطلاعات جای پارک‌های موجود بین مبدا و مقصد سفرشان مطلع خواهند شد. انواع مختلفی از سنسورها و سیستم‌های پیچیده الکترونیکی در سامانه مدیریت پارکینگ طراحی شده مورد استفاده قرار گرفته‌اند که متناسب با نیازهای مناطق مختلف شهری و گزینه‌های مختلف پارکینگ‌های موجود بهینه‌سازی شده‌اند.

پیدا کردن فضای پارک مناسب با چشم راداری در پارکینگ هوشمند

خروجی سنسورها به وسیله شبکه تلفن همراه به مرکز کنترل ارسال می‌شود و در آن‌جا مورد تحلیل قرار می‌گیرد به طوری که وضعیت پارک‌های خالی مشخص شده و اطلاعات مناسب به منظور بهبود وضعیت پیداکردن فضای پارک خودرو از طریق اینترنت به اپلکیشن‌های مرتبط که می‌توان دیوایس گوشی، ماشین، تبلت، لب تاپ و حتی ساعت هوشمند هم باشد و سیستم‌های ناوبری ماشین‌ها ارسال شود. ما می‌توانیم با بحث پردازش اطلاعات از طریق داده‌های که به دست آوردیم تا نرم افزار را زمان‌بندی خالی شدن فضاهای پارکینگ در نقاط پر تردد را تحلیل می‌کند و بر اساس اطلاعات آماری و زمان واقعی، پیش‌بینی‌های  صحیحی برای زمان‌های آتی را برای رانندگان ارسال می‌کند. همچنین سامانه به رانندگان در انتخاب شیوه مناسب حمل و نقل کمک می‌کند به طوری که قبل از سوار شدن به خودرو و حرکت آن به سمت مقصد، اطلاعاتی را به راننده ارسال می‌کند که بر اساس آن‌ها راننده در صورت شلوغی و نبود فضای پارک کافی در خیابان‌های مجاور مقصد رانندگی از رانندگی با خودرو شخصی منع شده و نرم افزار پیشنهاد استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را ارائه می‌کند. دقیقا موضوعاتی که در تمامی شهرها نیازمند استفاده است و همدان به شدت بیشتر مثل داخل شهر و تمامی خیابان‌های منتهی به میدان اصلی و میدان بوعلی و مسیر گنجنامه که همیشه درگیر شلوغی و ترافیک و سردرگمی است و حتی مسافرانی که قصد مسافرت به همدان و یا شهرستان‌های همدان دارند را دارد. طراحی زیبای شهر همدان همیشه القا کننده این است که به خودی خود این شهر داری زیرساخت برای هوشمندسازی است.

قدم اولیه برای ایجاد شهر هوشمندتر

راهکار برای مدیریت پارکینگ ، یک شبکه سنسوری  ماژولار فراسازه ای است که به کمک بستر اینترنت اشیا  IOT، ارتباط سنسورها با مرکز کنترل امکان‌پذیر می‌کند. در واقع ساختار مد نظر یکی از اساس سامانه برای شکل‌گیری مفهوم یک شهر هوشمند است. در صورت اضافه شدن سامانه RFID به هرکدام از فضاهای پارکینگ موجود، امکان اضافه کردن دستگاه‌های اعتبار سنج نیز وجود دارد که به طور نمونه امکان استفاده کاربران اماکن مشخص از فضاهای پارکینگ اختصاصی آن مکان و یا محاسبه زمان پارکینگ و ارائه قبض پارکینگ از امکانات این سامانه خواهد بود.

سامانه‌هایی نظیر مدیریت ترافیک شهری، مدیریت روشنایی تطبیقی، سامانه تحلیل اطلاعات آلودگی مناطق شهری و خدمات شهری عمومی ارائه کرده است. نتیجه و برآورد کلی منجر به داشتن یک «شهر هوشمند و نوآورانه» با مدیریت کلان هوشمند است.
با استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا و پارکینگ هوشمند و نهایتا شهر هوشمند شهرداری، استانداری و فرمانداری همدان بسیار بهتر، راحت‌تر، با دقت و مهم‌تر این‌که خیلی با کیفیت می‌توانند نسبت به مدیریت شهری بپردازند. در ضمن تمامی هزینه بسیار کاهش داده خواهد و در این‌جا می‌توانند حتی درآمد جدیدی را با عنوان‌های دیجیتال مارکتینگ پیاده‌سازی کنند.
به اعتقاد و عقده من همدان اولین شهر هوشمند ایران خواهند بود اگر ما بخواهیم و الگوی نمونه برای کشور خواهیم شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.