گردشگری همدان مشروط شد

0

*آیدا شاکر

*روزنامه‌نگار

مهمان ناخوانده‌ای که سال گذشته از کشور چین به سرتاسر جهان سفر کرد و سبب بیماری و مرگ هزاران نفر در سرتاسر دنیا شد، زندگی ساکنان زمین را دستخوش تغییرات زیادی کرد. سفر این ویروس سبب شد سفرهای بسیاری لغو و صنعت گردشگری تعطیل شود. استان همدان که به دلیل سرمایه‌های طبیعی و تاریخی خود طی سال­های اخیر تلاش بسیاری برای رونق صنعت گردشگری کرده بود با آمدن ویروس کرونا به ناچار برای حفظ سلامت شهروندان درهای خود را به روی مهمانانش بست تا نوروز ۹۹ را متفاوت با سال‌های گذشته سپری کند.

بیش از یکسال از سفر این ویروس به کشور ما گذشته است و سال نوی دیگری در راه است. بسیاری از هموطنان ما طعم تلخ فقدان عزیز بر اثر این ویروس را طی سال اخیر چشیده یا درد عوارض و علایم این بیماری را در بدن خود دیده‌اند. این سال در خاطره جمعی همه ما سال قرنطینه و ماسک و الکل و خانه‌نشینی بوده است اما آن‌چه مشخص است این‌که کرونا اگرچه در برهه‌هایی کنترل شده اما هنوز به طور کامل شکست نخورده و در صورت رعایت نشدن پروتکل­های بهداشتی باز هم اوج خواهد گرفت. از سوی دیگر نیز صنعت گردشگری و مشاغل وابسته به این صنعت که طی این سال با رکود و تعطیلی مواجه بوده‌اند چشم امید به حضور مهمانان نوروزی سال جدید بسته‌اند. بنابراین گردشگری در نوروز سال پیش رو به نحوی دیگر و متفاوت از سالیان قبل خواهد بود و این لزوم برنامه‌ریزی صحیح مدیران و مسئولان حوزه گردشگری و همچنین حوزه بهداشت استان را نمایان می­کند.

بلایی که بر سر گردشگری نازل شد

«علی مالمیر» مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با اشاره به تعطیلی گردشگری نوروزی استان در سال­های اخیر می­گوید: متاسفانه تاسیسات گردشگری استان طی دو نوروز اخیر یکی به علت بارندگی­های شدید در سال ۹۸ و دیگری به علت ویروس کرونا در نوروز ۹۹ دچار رکود شدند و نتوانستند از فرصت نوروز برای جذب گردشگران بهره ببرند و با توجه به این‌که حدود ۲۵ الی ۳۰ درصد درآمد تاسیسات گردشگری از ایام نوروز حاصل می­شود، متاسفانه طی دو سال اخیر این درآمد حاصل نشده است.

وی می­افزاید: از طرف دیگر نیز به علت شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشینی مردم در یکسال اخیر، یک تقاضای انباشته از سوی افراد برای سفر و ایجاد نشاط و تغییر در روحیه خانواده‌ها وجود دارد بنابراین با پیگیری­هایی که در ستاد سفر استان داشتیم قرار بر این شده است، در صورتی که شرایط استان در وضعیت آبی از لحاظ شیوع کرونا باقی بماند، با رعایت پروتکل­های بهداشتی، در چهارچوب قوانین تعیین شده از سوی مراجع بهداشتی و به صورت مدیریت شده در نوروز پیش رو میزبان سفرهای مسئولانه باشیم.

سفر مسئولانه

مالمیر اظهار می­کند: طی «سفر مسئولانه» تاکید ما بر این است که سفرها ترجیحا در قالب تورهای مسافرتی به وسیله آژانس­های معتبری که تحت نظارت وزارت­خانه میراث فرهنگی فعالیت می­کنند، انجام شود. همچنین اقامت حتما در محل­هایی صورت بگیرد که دارای مجوز از میراث فرهنگی استان هستند و پروتکل­های بهداشتی در آن­ها رعایت می­شود. علاوه براین، در تمامی مراکز گردشگری، فضاهای اقامتی، جاذبه‌های گردشگری و حتی وسایل حمل و نقل شهری و بین شهری رعایت کامل پروتکل­های بهداشتی برای حفظ سلامت مسافران و شهروندان باید برقرار باشد. البته تمامی این­ها منوط بر این است که طی هفته‌های باقی مانده تا عید نوروز با رعایت شهروندان، شرایط آبی شیوع ویروس کرونا پایدار بماند و استان از این نظر دچار شرایط بدی نشود.

نوروز متفاوت

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در خصوص تفاوت­های سفر نوروزی امسال با سال­های گذشته بیان می­کند: طبیعتا شرایط سفر و ارائه خدمات در سال پیش رو با سال­های گذشته متفاوت خواهد بود. برای مثال در سال­های گذشته سعی داشتیم با برگزاری رویدادهای فرهنگی و نوروزگاه­ها شاهد تمرکز و تراکم و حضور جمع­های مردم و گردشگران در اماکن مختلف باشیم اما در سفر مسئولانه در تلاشیم ظرفیت­ها را به گونه‌ای طراحی و مدیریت کنیم تا ساعات ارائه خدمات ما به گونه‌ای باشد که افراد در طول روز توزیع شوند و تجمع و تراکم در اماکن به حداقل برسد. همچنین با ارائه خدمات خاص بهداشتی در ورودی و خروجی­های مراکز گردشگری و پیشبینی تسهیلات و امکانات لازم برای حفظ بهداشت و رعایت پروتکل­ها سفر ایمنی را رقم بزنیم. به هرحال نوع ارائه خدمات گردشگری ما تفاوت­هایی خواهد داشت و در حال حاضر نیز در حال آمادگی برای ارائه این خدمات هستیم و بازدید­ها و نظارت­ها و پیگیری­های لازم در این راستا در حال انجام است.

مالمیر در ادامه تاکید می­کند: نکته اساسی این است که چون سلامت مسافران و افراد جامعه از همه چیز مهم­تر است اگر ارائه خدمات در مراکز گردشگری به گونه‌ای باشد که سلامت جامعه را با خطر مواجه کند، با این اماکن برخورد خواهد شد و از فعالیت آنان جلوگیری می­شود. بنابراین شرط نخست این است که تمامی مراکز و تاسیسات گردشگری استان زمینه انجام یک سفر مسئولانه و در چارچوب پروتکل­های بهداشتی را داشته باشند.

توصیه به مسافران و گردشگران

مالمیر همچنین به مسافرانی که قصد سفر به استان را در نوروز پیش­رو دارند توصیه می‌کند: به افرادی که قصد سفر در نوروز پیش رو به استان همدان را دارند توصیه می­کنم که در درجه نخست در قالب ضوابط ستاد کرونا سفر مسئولانه ای داشته باشند و چه در مسئله اقامت و چه در تردد و بازدید از فضاهای گردشگری  با اماکن و آژانس­های مسافرتی دارای مجوز همکاری کنند. بنابراین بهتراست عزیزانی که قصد سفر دارند هماهنگی­های لازم را از همین هفته‌های باقی مانده تا نوروز انجام دهند. محل اقامت و آژانس مسافرتی مطمئنی را انتخاب و آن را از قبل رزرو کنند و از آن‌جایی که در سال پیش­رو مراکز اقامتی بدون مجوز و همچنین کمپ­های نصب چادر به هیچ وجه برقرار نخواهند بود، سفر بدون برنامه‌ریزی و ناگهانی توصیه نمی­شود و بهترین اقدام برای سفری مسئولانه در سال جدید به هر منطقه از جمله استان­همدان برنامه ریزی صحیح برای سفری ایمن در هفته‌های باقی مانده تا عید نوروز است.

پذیرای مسافران و گردشگران خواهیم بود

معاون امور اقتصادی استاندار نیز با اشاره به این‌که ۴۲ درصد اشتغال استان همدان مربوط به گردشگری است و با شرایط کرونا آمار بیکاری استان افزایش خواهد داشت، توضیح می‌دهد: در جلسه‌ای که با حضور فعالان گردشگری و به میزبانی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان برگزار شد، تصمیم بر این شد که در ایام نوروز همه اقامتگاه‌های استان پذیرای گردشگران و مسافران باشند. دو تن از استادان دانشگاه تهران پیشنهاد طراحی نرم‌افزاری برای فروش سفال لالجین دادند.

«ظاهر پورمجاهد» می‌گوید: با توجه به لطماتی که سیل و کرونا در نوروز ۹۸ و ۹۹ به گردشگری همدان زدند، اگر امسال هم پذیرای گردشگران نباشیم، این صنعت بیش از پیش آسیب خواهد دید. باید برای هتل‌ها و ۳۰ خانه‌ بومگردی استان فکری بکنیم و از همه رسانه‌ها درخواست می‌کنیم در این زمینه ما را یاری کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.