به همدان خیانت می‌کنند

انتقاد تاریخ‌نگار و پژوهشگر همدانی از جاده‌سازی‌های بی‌جا در همدان

2

*فاطمه کاظمی

*روزنامه‌نگار

دکتر «پرویز اذکائی» در نشست خبری که به منظور بررسی وضعیت تپه پیسا و با حضور مدیران شهری در دفتر نشریه همدان‌نامه برگزار شد، با اشاره به سابقه تاریخی این تپه، توضیح داد: بر اساس داده‌های باستان‌شناسی مقر اصلی کاشی‌ها در همدان تپه «پیسا» بوده است که به آن «کارکاشی» یا «کارکارسی» به معنای مقر کاشی‌ها می‌گفتند. این مکان قدیمی‌ترین سکونتگاه در همدان محسوب می‌شود.

دکتر پرویز اذکائی
دکتر پرویز اذکائی

وی افزود: در گذشته مبتلایان به بیماری جزام را از مردم عادی جدا می‌کردند و به خارج از شهر انتقال می‌دادند. در همدان نیز جزامی‌ها را به کارکاشی انتقال داده بودند و به همین دلیل بعدها این مکان به تپه پیسا معروف شد.

اذکائی ادامه داد: در جنگ ایران و روس، روس‌ها در محوطه تپه پیسا چادر زده بودند و به همین دلیل به آن «اروس‌باغی» می‌گفتند که به معنای اردوگاه روسی‌هاست.

این تاریخ‌نگار همدانی با پیشنهاد نام «کارکاشی» برای بوستانی که در محوطه تپه پیسا ساخته خواهد شد، تأکید کرد: من در کتاب همدان‌نامه از عنوان «کاسی‌شهر» برای این محوطه استفاده کرده‌ام و «مادی شهر» هم عنوان مناسبی است. پارس‌ها که در همدان مستقر شدند به این مکان کاسی‌شهر می‌گفتند.

اذکائی با انتقاد از جاده‌سازی‌های بی‌جا در همدان توضیح داد: تعدادی از مسئولان شهر از جمله یکی از نمایندگان مجلس برای ارضای طمع‌کاری‌های خود در همدان جاده‌های بی‌جا می‌کشند تا قیمت املاک خودشان را بالا ببرند. جدیدا هم می‌خواهند از امامزاده کوه به مریانج جاده بکشند و از احداث جاده برگشت گنجنامه صحبت می‌کنند.

وی ادامه داد: این شهر را ویران کرده‌اند، دائم به ساختمان‌ها ارتفاع می‌دهند. این‌ها عمران نیست، ویرانگری است، ویرانگری فرهنگی است. غربی‌ها هم که مدرن شدند، کارهایشان روی حساب و کتاب است و نگذاشتند آثار شهرهایشان نابود شود. در ابتدای جاده دره مرادبیک نزدیک به عمارت بدیع‌الحکما تعدادی از پزشکان ناطبیب شهر قصرها ساخته‌اند.

این پژوهشگر همدانی گفت: این شهر آن همدانی نیست که مایه فخر و مباهات بود. ۲۲ سال پیش که کتاب همدان‌نامه را نوشتم و در آن از تخریب الوند نوشتم، خرم؛ استاندار وقت همدان گفت بهترین عبارت برای این کار «خیانت» است که شما استفاده کردید. الان هم دارند به این شهر خیانت می‌کنند. ماوشان همدان جزو جنات اربعه محسوب می‌شد اما الان بر سر ماوشان چه آمده است؟

2 نظرات
  1. شکوفه می گوید

    چرا نمیشه هفته نامتون رو توی سایت کامل دید، فقط یه عکس کوچیک ازش رو گذاشتید عملا هیچ نمیشه نگاش کرد.

    1. فاطمه کاظمی می گوید

      سلام مطالب به تدریج و به صورت تو سایت قرار داده میشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.