سپیتمان درگذشت

دکتر «پرویز اذکایی»نویسنده و پژوهشگر برجسته تاریخ درگذشت

0

«منیژه اذکایی» دختر زنده‌یاد اذکایی با تایید این خبر گفت: پدرم امروز صبح (۲۵ فروردین ۱۴۰۲) بر اثر بیماری در بیمارستان بوعلی درگذشت. زمان برگزاری تشییع و ترحیم ایشان به‌زودی اعلام می‌شود.

دکتر اذکایی مشهور به «سپیتمان» به سال ۱۳۱۸ خورشیدی در #همدان زاده شد. او تحصیلات خود را در مدرسه آلیانس و دبیرستان پهلوی #همدان گذراند و در سال ١٣۴٨ در رشته تاریخ از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و در یکی از دبیرستان های تهران به تدریس تاریخ و ادبیات پرداخت.

اذکایی در سال ١٣۵۴برای یک فرصت مطالعاتی به دانشگاه منچستر انگلستان رفت و پس از بازگشت در دانشگاه بوعلی سینا #همدان مشغول به کار شد. بیش از ۴۰۰ عنوان اثر او چاپ شده، که عبارت از ۴۰ کتاب و ۷۰ رسالهٔ علمی، و گفتارهایی در دائرهالمعارف‌ها و نشریات معتبر است.

شاید دوست بدارید :

شهرت دکتر پرویز اذکایی بیشتر به سبب نوشته‌هایی است که دربارۀ همدان دارد. «همدان‌نامه» یا بیست گفتار دربارۀ مادستان، «ماتیکان عین القضات #همدانی»، «باباطاهرنامه»، «تاریخ معاصر #همدان» و «فرهنگ مردم #همدان» تنها گوشه‌ای از کارهای ارزشمندی است که این مورخ #همدانی به رشتۀ تحریر درآورده است.

دکتر اذکایی در دی‌ماه ١٣٩۵ کتابخانه شخصی خود را به کتابخانه مرکزی #همدان اهدا کرد که شامل هفت هزارو پانصد جلد کتاب نفیس و بیش از شش هزار جلد مجله علمی و فرهنگی است و هم‌اکنون در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

پس از اهدای این گنجینه بزرگ علمی، استاد اذکایی خانه مسکونی‌اش در محله شکریه را نیز وقف کرد تا به عنوان یک کتابخانه عمومی مورد استفاده همگان قرار گیرد.

همدان‌نامه این ضایعه بزرگ را به جامعه علمی ایران تسلیت می‌گوید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.