مهمان‌های آپارتمانی

نگه‌داری از سگ‌ها؛ پدیده‌ای که این روزها به مد تبدیل شده است

0

*حسین صالحی

*دامپزشک

بهت‌زده به اطراف نگاه می‌کرد، می‌توانستی بی‌پناهی و تنهایی را به راحتی در پس چشمانش ببینی، او را در آغوش گرفتم و با یکی از دوستانم که از حامیان حیوانات بی‌سرپرست است، تماس گرفتم که بیاید و او را از من تحویل بگیرد و آرامش از دست رفته در وجودش را به وی بازگرداند…

این سرنوشت سگی است که صاحبانش بعد از مراجعه به مطب بنده بعد از بهانه تراشی برای جای بد پارک خودروی خود حیوان خود را جا گذاشتند و رفتند. این داستان بیشتر شبیه تراژدی‌ جا گذاشتن کودکان توسط پدر و مادرهای ناتوان از بزرگ کردن فرزند به دلایل متعدد اقتصادی و اجتماعی است با این تفاوت که این بار قربانی این داستان یک حیوان بی‌زبان و بی دفاع است. باز جای شکرش باقی است که این حیوان دست آموز خانگی سرنوشت بهتری برایش رقم خورد، اما آن دسته از حیوانات خانگی که دست به دست می‌چرخند، از این خانه به آن خانه می‌روند، به عنوان مولد تولید مثل استفاده می‌شوند، مد گرایی و هزاران استفاده ابزاری دیگر را در زندگی کوتاه خود تجربه می‌کنند بی‌شک داستان دردناک‌تری دارند.

داشتن یک سگ خانگی بد است یا خوب؟

بشر عصر حاضر به دلیل وسعت ارتباطات و تکنولوژی، جمعیت کم خانوارها و تغییر سبک زندگی بیشتر احساس انزوا و تنهایی می‌کند که مراقبت از حیوان خانگی می‌تواند از حس غمگین تنهایی افراد بکاهد و همچنین اثر ثابت‌شده‌ای در بیماران مبتلا به اختلالات روانی دارد. داشتن حیوان خانگی می تواند حس مسئولیت‌پذیری را در کودکان به شدت افزایش دهد. داشتن حیوان خانگی با کاهش استرس اثر غیرمستقیم بر سلامت قلب و عروق و فشار خون دارد و همه این موارد باعث افزایش عشق و محبت در خانواده می‌شود، اما همه این‌ها در سایه آگاهی از نحوه مراقبت و شناخت از حیوان خانگی است. در غیر این صورت علاوه بر نقش آنتاگونیستی بر صفات مثبت ذکر شده می‌تواند سبب تشدید آلرژی، بروز توکسوپلاسموز و دیگر بیماری‌های انگلی و باکتریایی شود.

اصول اولیه نگه‌داری از سگ خانگی

اول از همه باید این نکته را بدانید که شما دارید یک عضو جدید را وارد خانواده خود می‌کنید، درست مانند طفلی که تازه به یک خانواده اعطا می‌شود باید مقدمات و آمادگی کامل برای رشد و نمو حیوان خانگی داشته باشید. پس باید به دور از احساسات شیرین تمامی حقایق خسته‌کننده و تلخی که ممکن است برای شما به وجود بیاید قبول کنید و برای پذیرش این مسئولیت سنگین آمادگی ذهنی، جسمی و اقتصادی داشته باشید. اگر قرار است این حیوان خانگی را در محیط خانه نگه‌داری کنید، باید رضایت کامل اعضای خانواده را کسب کنید. یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید اعتقادات مذهبی، حساسیت و ترس اعضای خانواده است. در هر کدام از موارد حضور سگ در خانه شما انتخاب خوبی نیست و چالش‌های زیادی برای شما ایجاد خواهد کرد. شاید تا حدودی با شناخت بیشتر، مشاوره و عادت به حضور حیوان بتوان ترس را مدیریت کرد اما دو مورد اول تقریبا سخت و تا حدودی غیر ممکن حل خواهد شد.

این تصور که سگ هر چیزی را به عنوان غذا می‌پذیرد، یا پیش نیازهایی برای رشد نیاز ندارد از اساس اشتباه است. سگ‌ها نیاز به مجموعه‌ای از مواد مغذی دارند که بتواند نیاز آن‌ها را برای رشد و نمو فراهم آورد. سگ‌ها علاوه بر وعده‌های غذایی غنی از پروتئین و انرژی باید مکمل‌های اختصاصی حیوانات خانگی را نیز دریافت کنند. سگ‌ها برای زندگی در آپارتمان نیازمند ابزارهای جانبی از جمله جای خواب، وسایل بازی، باکس حمل و نقل، ظرف غذا، تشویقی‌های آموزشی و مانند این هستند که باید به صورت دوره‌ای برای آن‌ها خریداری شود، همچنین سگ‌ها گذشته از این‌که ممکن است بیمار شوند و هزینه‌ای را به شما تحمیل کنند، نیازمند چکاپ‌های دوره‌ای هستند که این مورد نیز باید در بخش هزینه‌های دامپزشکی در نظر گرفته شود. البته ذکر این مورد بستگی به توان اقتصادی خانوارها نیز دارد اما باید یک کف هزینه را در نظر بگیرید پس اگر توان مالی شما در آن حد نیست که بتوانید حداقل نیازهای یک حیوان را فراهم کنید قید داشتن آن را هم بزنید.

مسئله بعد، آموزش حیوان خانگی همچون سگ است. در هر سنی که سگ به محیط زندگی شما وارد شود نیاز به آموزش‌های خاصی دارد تا بتواند در محیط زندگی شما کمترین مشکل را ایجاد کند بنابراین باید زمان‌هایی را در طول روز به آموزش سگ خود اختصاص دهید که این آموزش‌ها در هر سنی متفاوت خواهند بود و زمان‌های اختصاصی متفاوتی می‌طلبند. لازم به ذکر است هر چقدر سن سگ در بدو ورود به خانه شما بیشتر باشد آموزش‌پذیری پایین‌تری دارد و وقت بیشتری را هم از شما خواهد گرفت پس حتی الامکان سعی کنید از تولگی سگ را بپذیرید.

یکی دیگر از نیازهای سگ‌ها گردش و فعالیت روزانه است. این مورد نه تنها برای حفظ سلامت روانی آن‌ها لازم است بلکه این تحرک باعث جلوگیری از چاقی، کمک به رشد استخوان و حفظ سلامت مفاصل می‌شود. از آن جایی که منازل امروزی بیشتر آپارتمانی هستند این نیاز دو چندان خواهد شد و بدون وقت گذاشتن برای سگ خود او را به سمت مشکلات بیشتر سوق می‌دهید. این نکته را فراموش نکنید در کشور ما قوانینی در خصوص منع سگ‌گردانی در معابر و مراکز عمومی وجود دارد بنابراین وجود چنین شرایطی قطعا برای نگه‌داری سگ مناسب نیست و شاید بهتر باشد اگر به حیوانات علاقه‌مند هستید، گزینه دیگری را انتخاب کنید.

حقوق حیوانات خانگی

درست است محکمه‌ای وجود ندارد که شما را به واسطه رنجی که به یک حیوان تحمیل می‌کنید محکوم کند، اما بد نیست کلاه خود را قاضی کنید و با توجه به شناختی که از ویژگی های فردی و اجتماعی خود دارید اقدام به داشتن حیوان خانگی کنید. شما باید توجه ویژه‌ای به رفاه حیوانات داشته باشید، رفاه حیوانات به معنای احترام به حق آسایش حیوانات برای زندگی و افزایش استاندارد رفاه آنان با حمایت قانون و قانون‌گذاری با رویکرد حمایت از حیوانات است. انسان‌ها و جانوران هر دو «حساس» هستند و رفتار انسان باید در جهت افزایش شادی و لذت در جامعه و کاهش درد و رنج در میان آن‌ها باشد.

واگذاری سگ‌های خانگی

یکی از مواردی که این روزها شاهد آن هستیم مسئله واگذاری سگ‌های خانگی است که یا در قالب فروش است یا به صورت رایگان عرضه می‌شود. در این فرآیند افرادی که به هر دلیل از نگه‌داری سگ خانگی عاجز شده‌اند آن را به افراد دیگر واگذار می‌کنند که این امر اگرچه فی نفسه عمل مثبتی است و از رها کردن یک پله بالاتر است، اما باید بدانید که در این اقدام سگ شما ممکن است به دست افرادی برسد که آگاهی از نگه‌داری سگ ندارند و این چرخه مجدد تکرار می‌شود یا در بدترین حالت به دست افرادی بیفتد که از آن‌ها به عنوان سگ مولد استفاده می‌کنند و برای سودجویی حیوان بی‌پناه را به بدترین سرنوشت دچار خواهند کرد. اگر به هر دلیلی از سگ خود خسته شده‌اید و یا شرایط زندگی دیگر به شما اجازه نگه‌داری از سگ را نمی‌دهد خوشبختانه در حال حاضر گروه‌های مردم نهاد حمایت از حیوانات در سطح کشور وجود دارند که می‌توانید از طریق آن‌ها سگ خانگی خود را واگذار کنید که حداقل باقی عمر خود را در آرامش بیشتری به سر ببرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.