جایگاه رویداد درگردشگری لالجین

برپایی رویداد گردشگری، نیاز شهر جهانی سفال

0

*احمد رجبی راغب

*کارشناس رسانه

گردشگری فعالیت نسبتا پیچیده‌ای است که چندین بخش جامعه را در برمی‌گیرد. در حقیقت گردشگری را می‌توان به مجموعه‌هایی اطلاق کرد که در فرآیند جذب و مهمانداری بین گردشگران و مردم محلی برقرار می‌شود.

یکی از گرایش‌های موجود در صنعت گردشگری، گردشگری شهری است که به عنوان یکی از عوامل مهم در توسعه‌ی اقتصادی و فرهنگی شهرها محسوب می شود. برای رسیدن به این توسعه اگر بدون برنامه‌ریزی‌های لازم و ضروری فعالیتی انجام شود، ممکن است باعث ایجاد صدمات ناخواسته و غیرمنتظره‌ای شود. با وجود رقابت شدید برای توسعه گردشگری در جامعه‌های مختلف، باید با درنظر گرفتن سیاست‌های درست، برنامه‌ریزی‌های مناسبی انجام شود تا بتوان به اهداف توسعه گردشگری دست یافت.

رویداد گردشگری رویدادی است برای نمایاندن آئین‌ها، مراسم، جشن‌ها و به طورکلی برنامه‌هایی که به صورت آگاهانه، برای مناسبت‌های خاص یا برای دستیابی به اهداف و مقاصد اجتماعی و فرهنگی برنامه‌ریزی و اجرا می‌شوند. این رویدادها با مدت زمان محدود فرصت فراغت و تجربه اجتماعی فراتر از روزمره را برای گردشگر فراهم می‌کند. چنین رویدادهایی که باعث جذب گردشگران می‌شوند یا ظرفیت جذب گردشگران را دارند، اغلب با معرفی تصویر، بالابردن شهرت یا آگاهی درباره یک منطقه همراه است.

در واقع رویدادهایی که در یک مقصد گردشگری رخ می دهند خود می‌توانند به عنوان منبع مهمی برای جذب گردشگران تلقی شوند. امروزه اهمیت برپایی نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها در توسعه اقتصاد جهانی روز به روز در حال افزایش است.

رویدادها گاهی برای جذب مسافر موجود در منطقه‌ای خاص طراحی می‌شود و گاهی اساسا برای مدیریت سفر و مدیریت مقصد و هدایت مسافران به منطقه‌ی مورد نظر و جذب مسافر به منطقه‌ای خاص طراحی می‌شوند.

گردشگری رویداد شاخه‌های گوناگونی از جمله سیاسی، ورزشی، تفریحی، فستیوال خرید و هنری، فرهنگی و مانند این دارد و گستردگی آن به نحوی است که هر کدام از این شاخه‌ها زیر شاخه‌های فراوانی را شامل می‌شود.

برای مثال حوزه فرهنگی شامل جشنواره‌های موسیقی، جشنواره‌های تئاتر، جشنواره‌های فیلم و مانند این می‌شود، همچنین می‌توان رویدادهایی به صورت ترکیبی از این حوزه‌ها را تدارک دید مانند رویداد اکسپو که اخیرا در دبی به مدت شش ماه برگزار شد و بنا بر آمار اعلام شده از سوی رسانه‌های محلی رکورد ۲۴,۱۰۲,۹۶۷ بازدید کننده و بیش از۲۰ میلیارد درآمد دلاری را برای این کشور به همراه داشت.

در بهره‌گیری با هدف گردشگری از رویدادهای خاصی که کارکرد اصلی آن‌ها یک حوزه تخصصی است، باید توجه داشت که علاوه بر دست اندرکاران اصلی مانند برگزارکنندگان، شرکت کنندگان، تماشاگران حرفه‌ای و خانواده هر یک از آن‌ها که اصولا اقامت طولانی‌ برابر با مدت زمان رویداد دارند، با ایجاد جذابیت‌های خاص می‌توان گردشگران شهری که همان ساکنان محلی بوده و گردشگرانی از سایر شهرها و کشورها و مناطق دور و نزدیک را نیز جذب کرد.

در شهر جهانی سفال نیز با تعریف یک رویداد خوب و با برنامه جذاب و مخاطب‌پسند نیز می‌توان در کنار دو ظلع دیگر مثل مثلث گردشگری استان که همانا غار علیصدر و جاذبه‌های شهر همدان است یک رویداد بسیار عالی را برای این شهر رقم زد.

در شهر جهانی سفال می‌توان با برپایی رویدادهای مختلف از جمله فستیوال عکس، ساخت مجسمه سفالی، جشنواره نقاشی بر روی سفال، جشنواره پالوده (میراث ناملموس این شهر)، فستیوال معرفی سفالگر برتر کشور و ده‌ها مورد دیگر در یک بازه زمانی مناسب، شاهد حضور گردشگران مختلف از اقصی نقاط کشور بود.

در شهر جهانی سفال می‌توان این رویدادهای برنامه‌ریزی شده را در تقویم گردشگری کشور لحاظ کرد و با این کار هر سال شاهد حضور گردشگر در این شهر جهانی بود.

در این رویداد می‌توان تعداد زیادی از علاقه‌مندان به حوزه صنایع‌دستی و مانند این را برای سفری چند روزه به مقصد برگزاری جشنواره (لالجین) راهی کرد که این نمونه‌ای از توسعه گردشگری با استفاده از گردشگری  رویداد است که درآمد سرشار حاصل از آن می‌تواند اقتصاد شهر و همچنین تأسیسات گردشگری را رونقی اساسی بخشد به حدی که باعث توسعه تأسیسات شود. این تنها یک نمونه بود که قابل تعمیم در سایر شاخه‌های گردشگری در این شهر جهانی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.