لالجین؛ چشم انتظار گردشگران مشروط نوروز ۱۴۰۰

0

*احمد رجبی راغب

*روزنامه‌نگار

سفر، یکی از بهترین راه‌ها برای برون‌رفت انسان از فشارها و خستگی‌های روح و روان است. تجربه قرن‌های متمادی نشان داده که انسان‌های اهل سفر، روح و روان سالم‌تری دارند و بعد از سفر می‌توان کسب و کارها را بهتر و با توش و توان بالاتری دنبال کرد. حال در شرایطی که کرونا هر گونه سفری را با ملاحظاتی روبرو کرده، چه باید کرد؟ طبیعی است که نمی‌توان سفر را از زندگی مردم حذف کرد.

بنابراین باید به گونه‌ای رفتار کرد که در عین تضمین سلامت و امنیت بهداشتی، مردم بتوانند از مزیت سفر و التیام روح و روان خود به واسطه آن برخوردار شوند. به خصوص برای تعطیلات نوروز که همواره فصل سفر مردم بوده است.

از نوروز ۱۳۹۹ تاکنون، لالجین سال دشواری را پشت سر گذاشته است. مشکلات فراوانی که به واسطه نبود گردشگر داخلی و خارجی به وجود آمد از جهات مختلف زندگی مردم این منطقه، به‌خاطر این‌که با حضور گردشگر چرخ زندگیشان می‌چرخد بیشتر از سایر نقاط کشور تحت تاثیر قرار گرفت.

حال با گذشت بیش از یکسال از ورود این میهمان ناخوانده زشت و بدیمن، در چنین شرایطی، پیداست که هنرمندان لالجین و نیز فروشگاه‌های زیبا و پررنگ ولعاب سفال که چشم هر بیننده‌ای را به‌خود جلب کرده و گردشگران خاطرات خوشی را از این دیار به یادگار برده‌اند، در نوروز ۱۴۰۰ نیازمند حضور گردشگران هستند تا بتوانند فشارهای وارد آمده به روح و روان خود و نیز اقتصاد خانواده و جامعه خود را تا حدی تسکین بدهند.

ما معتقدیم همان‌طور که سازمان جهانی گردشگری هم صراحتا اعلام کرده، سفر ایمن امری کاملا امکان‌پذیر است. کافی است مدیریت‌ها درست باشد و نظارت کافی وجود داشته باشد. مسئله اقامت یک وجه مهم سفر است. بنابراین مسافران باید در جاهایی اقامت کنند که امنیت بهداشتی و سلامت آن تضمین‌شده باشد. آمارها نشان می‌دهد که هتل‌ها و بوم‌گردی‌ها حتی از خانه‌های ما هم ایمن‌ترند. موضوع حمل‌ونقل هم موضوع مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد. خوشبختانه حمل‌ونقل‌های رسمی همه موارد بهداشتی و پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند. هتل‌ و اقامتگاه‌های بوم گردی در بخش لالجین هم همان‌طور که برای پذیرایی از گردشگران داخلی آمادگی کامل دارند، آماده پذیرش مسافران خارجی هم هستند و می‌توانند امکان اقامت خوشی را برای آن‌ها فراهم کنند. فروشگاه‌های سفال هم که در مبادی ورودی فروشگاه خود دستگاه‌های ضدعفونی تعبیه کرده‌اند، می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی پذیرای گردشگران بوده و با توجه به این‌که گردشگر پس از بازدید و خرید از فروشگاه خارج خواهد شد قطعا خطری متوجه وی نبوده و به راحتی می‌تواند با خانواده از فروشگاه‌های سفال دیدن کنند و حتی می‌تواند تجربه یک سفالگری پشت چرخ‌های سفال را نیز داشته باشد و نهار هم با یک دیزی بز باش پذیرای خانواده خود در این شهر باشد.

با این تفاسیر باید گفت گردشگری صنعتی فراجناحی است و امیدواریم با همکاری همه دستگاه‌های مرتبط بتوان نوروزی مفرح، سالم و بی‌دغدغه برای مردم دراستان همدان و این شهر جهانی رقم زد و تلاش کرد تا در سایه رعایت کامل ضوابط بهداشتی و ایجاد شرایط امن و مناسب، فعالیت‌های گردشگری و اقتصادی استمرار یابد تا هم فعالان اقتصادی متضرر نشوند و هم هموطنان با توان مالی متفاوت بتوانند از شهر لالجین بازدید کنند و نیز با تلاش مضاعف در جهت استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود و استانداردسازی امکانات گردشگری بکوشیم نوروز۱۴۰۰، سال رضایتمندی حداکثری گردشگران در استان و نیز لالجین باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.