اعتراض نماینده کبودراهنگ به انتقال آب از روستای خالق‌وردی به همدان

0

در روزهای تعطیل، حمیدرضا حاجی‌بابایی؛ نماینده همدان در مجلس به همراه مدیرعامل شرکت آب‌منطقه‌ای، مدیرعامل آبفای استان و معاون امور عمرانی استاندار، در قالب طرحی با عنوان «طرح اضطراری آب‌رسانی به  همدان» تصمیم گرفتند آب روستای خالق‌وردی از توابع شهرستان کبودراهنگ را به همدان انتقال دهند. بر اساس این طرح ۲۴۰ لیتر آب در ثانیه از این روستا به همدان منتقل می‌شود تا تنش آبی در همدان کاهش یابد.

این اتفاق در شرایطی رخ می‌دهد که شهرستان کبودراهنگ به دلیل وجود نیروگاه مفتح که آب این شهرستان را می‌بلعد، دچار بحران شدید آب است. نماینده بهار و کبودراهنگ در اعتراض به این موضوع تهدید کرده که در صورت ادامه اجرای پروژه استعفا خواهد داد.

نماینده بهار و کبودراهنگ در مجلس در اعتراض به این موضوع گفت: شهرستان کبودراهنگ در وضعیت فوق بحرانی آب قرار دارد و نزدیک به ۲۲ روستا در این شهرستان با تانکر آب‌رسانی می‌شود و بعضی روستاها در شبانه‌روز فقط یک ساعت آب دارند و مردم در شرایط سخت تأمین آب هستند.

فتح‌الله توسلی افزود: علاوه بر این به دلیل استقرار نیروگاه مفتح در شهرستان کبودراهنگ، بخش قابل توجهی از سفره‌های آب‌های زیرزمینی این شهرستان عملا تخلیه و چندین فروچاله در اطراف نیروگاه ایجاد شده است که ناشی از تخلیه سفره‌های آب‌های زیرزمینی است.

وی با ابراز تعجب از انتقال آب کبودراهنگ به همدان، توضیح داد: در چنین شرایطی ناگهان از رسانه‌ها مطلع شدم، نماینده همدان در مجلس به همراه مسئولان آبفای استان و شرکت آب منطقه‌ای به روستای خالق‌وردی از توابع شهرستان کبودراهنگ رفته‌اند و پروژه انتقال آب این روستا به همدان را کلید زده‌اند.

توسلی تأکید کرد: پیگیر  این موضوع از طریق مسئولان وزارت نیرو، نیروهای امنیتی و استاندار هستم و تاکید کرده‌ام تا زمانی که آب کبودراهنگ تأمین نشود، کسی حق ندارد آب این منطقه را به جای دیگری منتقل کند. تعهد بدهند آب منطقه تأمین شود و اگر چیزی ماند به سایر بخش‌های استان برسد.

نماینده بهار و کبودراهنگ در مجلس ادامه داد: من در برابر خدا، قران و مردم سوگند یاد کرده‌ام که از حقوق مردم دفاع کنم و الان هم می‌گویم اگر پروژه انتقال آب روستای خالق‌وردی به همدان متوقف نشود، استعفا خواهم داد. امیدوارم مسئولان محترم قبل از رخ‌دادن هر اتفاق بدی، اجرای این پروژه را متوقف کنند.

توسلی با اشاره به این‌که مردم ما در بهار و کبودراهنگ حق دارند که از امکانات مناسب به خصوص آب که یک مایه حیاتی است، برخوردار شوند، گفت: کل هشت حلقه موجود در روستای خالق‌وردی را وارد مدار کرده‌اند تا آب آن‌ها به همدان منتقل شود.

*کبودراهنگ را بیابان نکنید

*شعبانعلی معظمی

*پژوهشگر

متاسفانه بی‌توجهی مسئولان امر استان و کاهش نزولات بارانی در این چند سال گریبانگیر استان همدان شده است. مردم شهرستان کبودراهنگ هم سال‌هاست منتظرند که از خط آبرسانی «تالوار» سیراب شوند، اما در روز تاسوعای حسینی شنیدیم که وزارت نیرو به اتفاق استاندار و نماینده شهر همدان شروع به آب‌رسانی همدان از منطقه خالق وردی کبودرآهنگ کرده است. در غفلت مسئولین آب و نماینده مجلس کبودراهنگ، این خط لوله قرار بود امید و آبادانی شهرستان کبودرآهنگ باشد اما متاسفانه با بی‌تدبیری و ضعف مدیریت آبی استان همدان مواجه شدیم، آغاز این پروژه با مکیدن خون حیات کبودراهنگ همراه هست، یادمان نرود پروژه نگون بخت نیروگاه مفتح لکی ننگی بر منطقه شرقی کبودراهنگ است که باعث خشکسالی و مهاجرت افراد منطقه و مهم­تر از همه ایجاد فروچاله­هایی که در کشور و جهان بی‌نظیر است.

  • پروژه آبرسانی خالق وردی

اثرات زیست محیطی این پروژه نتایج جبران‌ناپذیری به جای می­گذارد. مهم­ترین آن خشک شدن تدریجی تنها غار آبی بزرگ جهان است، و الی آخر. کاش مسئولان امر آبی استان و استاندار وقت محترم همدان و مسئولان بالا دستی و نمایندگان مجلس کمی دور اندیش باشند و تصمیمات مقطعی نگیرند که اثرات جبران ناپذیری در سطوح مختلف استان به جای می­گذارد.

مهمترین اثرات مخرب این پروژه آب رسانی:

  • مهاجرت بیش از ۶۰ آبادی از محل سکونت خود
  • بیکاری کشاورزان و دامداران منطقه
  • خشک شدن بزرگترین غار آبی جهان (غار علیصدر)
  • ایجاد اثرات مخرب زیست محیطی همچون فروچاله­های بزرگ
  • تخریب بافت خاکی منطقه

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.