بزرگداشت فردوسی در همدان

0

*محمد رابطی

چهارشنبه ۲۹اردیبهشت۱۴٠٠ همزمان با هفته میراث فرهنگی، بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی به همت انجمن شاهنامه‌خوانی چکاد، هفته‌نامه همدان‌نامه و اداره‌کل میراث فرهنگی استان همدان در ساختمان میراث فرهنگی واقع در باغ نظری برگزار شد.

در این مراسم «محمد بلوهر» عضو انجمن شاهنامه‌خوانی چکاد به نقش فریدون و ایرج در شاهنامه پرداخت. همچنین «محمد افشار» دبیر انجمن شاهنامه‌خوانی چکاد در اهمیت روز و هفته فردوسی سخن گفت. در این مراسم «علی‌پاشا رجبلو» هنرمند و نوازنده همدانی، قطعاتی را با سنتور برای حاضران اجرا کرد. همچنین «نیما کوثری» قطعاتی را با تار نواخت.

«ندا فتحی» با یادآوری روز خیام، رباعیاتی از این شاعر برای حاضران خواند و «مریم رازانی» دیگر عضو این انجمن اشعاری از حافظ و سعدی را خواند. در این مراسم «سارینا نجفلو» نوجوان شاهنامه‌خوان اشعاری از شاهنامه اجرا کرد که مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت.

در پایان مراسم «حسین زندی» سردبیر هفته‌نامه همدان‌نامه و فعال حوزه میراث فرهنگی به میراث ماندگار فردوسی اشاره کرد و گفت: فردوسی برای ما میراث ملموس و ناملموس گران‌بهایی به یادگار گذاشته است. آرامگاه او و کتاب‌های خطی که بر اساس یا از روی شاهنامه نگاشته شده در طول تاریخ به عنوان میراث ملموس فردوسی بزرگ به جامانده است. همچنین نقالی، شاهنامه‌خوانی، آئین‌های پهلوانی و ادبیات حماسی او در حافظه بشری ثبت شده و به عنوان میراث معنوی فردوسی اکنون در اختیار ماست.

این فعال فرهنگی تأکید کرد: بنابراین اگر گفته می‌شود شاهنامه سند هویتی مردم ایران و ساکنان حوزه فرهنگی ایران است بر همین پایه و با اتکا به میراث ماندگار اوست و ما چه خوشبختیم که شاهنامه داریم.

زندی در پایان به مسئولیت اجتماعی مردم برای پاسداری و حفاظت از میراث فرهنگی اشاره کرد و گفت: ما وظیفه داریم آن‌چه از گذشته به جا مانده حفظ کنیم و به دیگران معرفی کنیم. امیدوارم امسال آثاری را از استان همدان در حافظه جهانی ثبت شده و استان ما بیش از گذشته به جهانیان شناخته شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.