شهر بی شورا

در پنجمین دوره از شورای شهر کبودرآهنگ این روزها بسته است

1

*آیدا شاکر

*روزنامه‌نگار

اعضای شورای شهر در هر شهر، نمایندگان شهروندان برای رفع مشکلات و ساماندهی مسائل شهر هستند. این افراد طبیعتا توسط مردم انتخاب می­شوند تا نماینده و صدای شهر باشند و منافع شهر و شهروندانش را بر هر موضوعی ارجح بدانند. کاندیداتوری و نمایندگی شورا شهر مستلزم اشراف افراد بر قوانین و همچنین چشم‌پوشی از منافع شخصی است که متاسفانه برخی از اعضا آن را نادیده گرفته و بی­آن‌که به وظایف و مسئولیت­های خود آگاه باشند وارد این حوزه می­شوند، همین موضوع لطمه بزرگی را به شورای شهر و به دنبال آن شهر و شهروندان آن وارد می­سازد. در پنجمین دوره از شورای شهر کبودرآهنگ این روزها به همین علت، بسته است. شنیده‌ها حاکی از آن است که ترجیح منافع شخصی، اختلاف نظر بسیار زیاد میان اعضا شورا، دخالت­های برخی مسئولان خارج از شورا و روابط فامیلی از سوی مسئولان شهری و بعضی اعضای شورای شهر کبودرآهنگ، همچنین اختلافات میان این شورا و شهردار سبب شده است شهر کبودرآهنگ ماه­ها بدون شورای شهر و شهردار باشد. در چنین شرایطی شهروندان و پروژه‌های شهری بلاتکلیف و در انتظار هستند.

آیدا شاکر
آیدا شاکر

سه به دو

«موسی عابدی» عضو پنجمین دوره شورای شهر کبودرآهنگ با اشاره به مشکلات میان اعضا در این دوره شورا بیان می­کند: دوره پنجم شورای شهر کبودرآهنگ از ابتدا با برخی مشکلات میان اعضا آغاز به کار کرد. متاسفانه دو نفر از پنج نفر عضو شورا، استقلال عمل و نظر کافی نداشتند و به دنبال مشاوره‌های غلط افراد خارج از شورا، برای بیان مخالفت با سایر اعضا در جلسات شرکت نمی­کردند و همین مسئله سبب شده بود جلسات به حد نصاب نرسد و ما نتوانستیم در بازه زمانی سه ماه معین شده شهردار کبودرآهنگ را انتخاب کنیم، به همین علت پرونده شورا شهر به شورای حل اختلاف استان ارجاع داده شد و شورای حل اختلاف در همان ابتدای دوره پنجم پیشنهاد انحلال شورای شهر کبودرآهنگ را مطرح کرد اما پرونده با لایحه‌های دفاعی ارائه شده توسط شورای شهر در شورای حل اختلاف وزارت کشور توانست این رای را پس بگیرد و وزارت کشور با انحلال شورای شهر مخالفت کرد.

عابدی می­افزاید: پس از این اتفاقات ما به‌رغم مشکلات به کار خود ادامه دادیم و برای انتخاب شهردار جلسات را برگزار کردیم. آن دو نفر عضو شورا نیز که با ما اختلاف سلیقه داشتند به همراه یکی از اعضای علی البدل شورا که ارتباط تنگاتنگی با آنان داشت از ما خواستند برای آن‌که در جلسات حضور پیدا کنند شهردار مورد نظر آنان را به استانداری معرفی کنیم و ما نیز برای پایان دادن به اختلافات، فرد مورد نظر این اعضا را معرفی کردیم اما از آن‌جایی که شهردار منتخب سابقه اجرایی و مدرک مرتبط با این سمت نداشت، استانداری با وی مخالفت کرد.

این عضو شورای شهر کبودرآهنگ می­گوید: به دنبال مخالفت استانداری با شهردار منتخب، آن دو نفر عضو شورا گفتند که فقط همین فرد را به عنوان شهردار قبول دارند بنابراین ما برای انتخاب شهردار مجددا همان فرد را با مصوبه به استانداری معرفی کردیم که این بار استانداری با شهرداری این شخص موافقت کرد.

شهردار غیرقابل دسترس و دخالت نماینده

عابدی در ادامه اظهار می­کند: بعد از این اختلافات، در دی ماه سال گذشته عده‌ای از شهروندان در اعتراض به هرس غیراصولی درختان، در یکی از میادین شهر گردهم آمده بودند که ما به همراه چند نفر از اعضای شورای شهر در میان مردم حضور پیدا کردیم و ضمن تماس با شهردار از او خواستیم برای ارائه توضیحات خود به مردم در آن‌جا حضور پیدا کند، اما آقای شهردار بیان کردند که در خارج از شهرستان به سر می­برند و قادر به حضور در جمع مردم نیستند.

وی می­افزاید: ما پس از متفرق کردن شهروندان و در راه برگشت در نزدیک همان میدان، شهردار را در حال خروج از نهار تبلیغاتی آقای پورمختار نماینده مجلس (که در آن زمان هنوز رد صلاحیت نشده بودند) با خودروی دولتی مشاهده کردیم، همین موضوع باعث ایجاد بحث لفظی میان رئیس شورای شهر و شهردار شد. به دنبال این اتفاق شهردار صورتجلسه‌ای علیه چندتن از نمایندگان شورای شهر تهیه کرده و با حمایت مدیرکل دفتر امور شهری کبودراهنگ، پرونده ما بلافاصله در شورای حل اختلاف استان مطرح شد. آقای پورمختار نماینده مجلس وقت نیز پرونده سلب عضویت ما سه تن نماینده شورا را تایید کردند و از آن‌جایی که از دو عضو علی البدل یک نفر قبلا وارد شورا شده بود و دیگری نیز به دلیل مراوده مالی و عقد قرارداد با شهرداری سلب عضویت شده بود، شورا مجددا به حالت منحل درآمد و در حال حاضر پرونده انحلال شورا به وزارت کشور ارجاع داده شده است و در صورتی که تایید شود استاندار به عنوان قائم مقام رسیدگی و نظارت را انجام خواهد داد اما تا آن زمان عملا شهر بدون شورا به سر می­برد. البته ما نیز در اعتراض به حکم انحلال به دیوان عالی شکایت کرده‌ایم و منتظر تصمیم مراجع قانونی هستیم.

ناآشنایی با قانون

عضو پنجمین دوره از شورای شهر کبودراهنگ معتقد است: یکی از مشکلاتی که شوراهای شهر در کل کشور با آن درگیر هستند مشکل ناآشنایی برخی اعضای منتخب شورای شهر با قوانین شورایی است و این موضوع باعث بروز کوتاهی و مشکلاتی در امور شورا می­شود، ما برای رفع این مشکل طرح آزمون از کاندیداهای شورا را در شورای عالی استان مطرح کردیم که البته بنابر دلایلی رد شد و ما مبحث آموزش شوراها را مطرح کردیم. زیرا به نظر من بهترین شیوه برای آشنایی اعضا با قوانین این است که بعد از انتخاب اعضای شورا، آموزش­هایی برای آشنایی این افراد با قوانین و وظایف و مسئولیت­های خود، به آنان ارائه شود تا شاهد مشکلات اینچنینی در آینده نباشیم.

وی در انتها اظهار می­کند: در حال حاضر در نبود شورا شهر و شهردار، سرپرست شهرداری کبودراهنگ در حال تلاش برای انجام کارهاست اما بعضی اقدامات مثل کمیسیون های ماده صد نیازمند مصوبات شوراست که متاسفانه این اقدامات فعلا ناتمام مانده است.

مصایب بی‌شمار

«بهرام جمشیدی» سرپرست شهرداری کبودراهنگ نیز با اشاره به مشکلات میان اعضای شورای شهر می­گوید: از آن‌جایی که سه نفر از اعضای شورای شهر برکنار شده‌اند و یکی از اعضای علی البدل نیز به علت مراودات مالی با شهرداری سلب عضویت شده است متاسفانه شورای شهر فعلا منحل شده است و ما منتظر رای شورای حل اختلاف وزارت کشور هستیم که اگر تایید شود استاندار عهده‌دار وظایف شورای شهر خواهد شد. اما فعلا ما حدود ۷ ماه است که شورای شهر نداریم و به همین دلیل تمامی پرونده‌ها و کارهایی که نیازمند مصوبات شورا هستند ناتمام مانده و مردم شهر بلاتکلیف مانده‌اند.

جمشیدی تاکید می­کند: به هرحال شهرداری برای اقدامات خود وابسته به مجوز و تصمیمات شورای شهر است و به همین دلیل شهرداری در حال حاضر با مشکلات زیادی مواجه است. زیرا شهرداری برای فروش املاک و زمین­های خود و کسب درآمد لازم برای کارهای عمرانی نیازمند مجوز شورای شهر است که در شرایط حاضر امکان آن وجود ندارد. علاوه بر این حدود ۷ماه است که شورا منحل شده است و پرونده‌های کمیسیون ماده صد ناتمام مانده و افرادی که منتظر دریافت پایان کار و یا سایر مجوزهای شورا هستند بلاتکلیف مانده‌اند، مثلا مالکی که درخواست پایان کار برای ساختمانی با ۲۰ متر اضافه بنا دارد باید کارشناسی شود و در کمیسیون ماده صد مجوز دریافت کند اما در حال حاضر به دلیل نبود شورا این امان وجود ندارد.

وی می­افزاید: از حدود ۴ ماه پیش که به عنوان سرپرست شهرداری مشغول به کار شده‌ام، تلاش کرده‌ام کارها را پیش ببرم اما به هرحال بسیاری از کارهای شهرداری نیازمند مجوز شوراست و از لحاظ درآمدی نیز شهرداری با مشکلاتی مواجه است به طوری که ما حقوق‌های معوقه نیمه نخست سال کارگران و کارمندان شهرداری را به تازگی تسویه کردیم اما هنوز حقوق سه ماه جاری عوامل شهرداری به آنان پرداخت نشده است و با توجه به سرمای هوا و لغو کارهای عمرانی شهرداری با کمبود بودجه مواجه است و این در شرایطی است که در ماه‌های آینده و با نزدیک شدن به عید باید پاداش و عیدی کارمندان و کارگران زحمتکش شهرداری نیز پرداخت شود.

جمشیدی در ادامه بیان می­کند: به هرحال امیدواریم رای شورای حل اختلاف در خصوص انحلال یا انحلال نشدن شورای شهر به زودی ارائه شود که در این صورت تکلیف مشخص می­شود زیرا حتی در صورت انحلال شورا، استاندار با برعهده گرفتن وظایف شورا و ارائه مجوزهای لازم سبب جریان یافتن روال کارها شده و از بلاتکلیفی خارج خواهیم شد.در این راستا ما انتظار داریم مسئولان استان پیگیر باشند و همان­طور که قول آن داده شده کارها سریع­تر پیگیری شود تا از این بلاتکلیفی خارج شویم.

استانداری پاسخگو نبود

برای پیگیری موضوع در استانداری تلاش کردیم با «مجید درویشی» مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری در ارتباط باشیم و از وی چند و چون روند کار را جویا شویم اما متاسفانه ایشان این موضوع را محرمانه تلقی کرده و سوالات ما از سوی وی بی‌پاسخ ماندند.

 

1 نظر
  1. امین بلالی می گوید

    با سلام، متاسفانه مردم شهرستان درگیر دعواهای سیاسی و جناحی برخی مسولین هستند، نمایندگان مجلس باید همه۴سال برای مردم کارکنند نه این که ۴سال به دنبال تبلیغات برای چهارسال بعد باشند…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.