طرحِ سردرگم

0

*رضوان سلماسی

*عضو سابق شورای شهر همدان

گاهی فراموش می‌کنیم که بسیاری از مسئولیت‌هایی که داریم و کارهایی که انجام می‌دهیم برای مردم است و اگر مردم نباشند بسیاری از جایگاه‌ها حتی در حد یک نام هم ارزش ندارند و امروز این‌طور به نظر می‌رسد که در بسیاری از تصمیم‌گیری‌های مدیریتی و نیز در طرح‌های مطالعاتی نه عموم  مردم و نه خواست و نظر آن‌ها دیده نمی‌شود و طرح جامع همدان یکی از این موارد است.

طرح جامع شهری در حقیقت باید در راستای رفاه و آسایش مردم و کم کردن بسیاری از مشکلات و دغدغه‌های آن‌ها در امور شهری مطالعه و برنامه‌ریزی شود.

طرحی برای رسیدن یه یک الگوی زیست شهری که آرامش را به مردم شهر هدیه دهد. اما امروز پس از سال‌ها از شروع مطالعات طرح جامع اما هنوز اندر خم یک کوچه هستیم.

مشکلات و معایب طرح در حوزه‌های مختلف آن از جمله مرتفع‌سازی در شهر، پهنه‌بندی، معابر و مشکلات ترافیکی، تغییر کاربری‌ها، الگوی بافت تاریخی، لکه‌گذاری‌ها برای کاربری‌های مورد نیاز و عادلانه در سطح شهر و بسیاری از موارد دیگر نه تنها به مشاور طرح ارائه شده و بلکه اداره‌کل راه و شهرسازی نیز از آن‌ها باخبر است و حتی کارشناسان استانداری بر بعضی موارد صحه گذاشتند.

به همین منظور بارها جلسات مختلفی برای ارائه پیشنهادات به مشاور و بررسی ایرادهای طرح، برگزار شده است. اما هنوز طرح در بلاتکلیفی به سر برده و به خروجی قابل قبولی نرسیده است و هنوز سردرگم است.

از مجموعه پیشنهاداتی که به ویژه از سمت اساتید دانشگاهی، اعضای شورا و مدیران و کارشناسان شهرداری به مشاور طرح ارائه‌شده شاید جزئی اندک از آن مورد توجه قرار گرفته و در دفاع از طرح هم هنوز نظر بسیاری از متخصصین جلب نشده و همین موضوع بحث تصویب مشروط طرح را تقویت کرده است.

بعد از گذشت این سال‌ها امروز قابل قبول نیست که شهروندان همدانی هنوز در سردر گمی بسر برده و با نگرانی پیگیر مراحل تصویب طرح باشند. با این اوصاف لازم است در حداقل زمان ممکن طرح جامع شهر همدان تعیین تکلیف شود. چون طرح تفصیلی که خود وابسته به طرح جامع است بخش دیگری از زمان را برای مطالعه و برنامه‌ریزی به خود اختصاص خواهد داد و همین طول مدت بلاتکلیفی مردم را به خودی خود افزایش می‌دهد.

با این اوصاف یا باید طرح کنار گذاشته شده و طرح جامع قبلی با یک سری تغییرات در جهت کاهش مشکلات مردم مصوبه بگیرد و یا مشاور طرح و دستگاه‌های متولی ذیربط برای تصویب طرح نظر اساتید و متخصصین و بزرگان را با دفاعی جانانه جلب کنند.

مردم عزیز و مظلوم همدان شایسته این همه کم‌توجهی و بلاتکلیفی نیستند. مشکلات اقتصادی و اجتماعی امروز خود زندگی را بر بخش کثیری از مردم تنگ کرده و دیگر لازم نیست با تصویب یک طرح دارای مشکلات عدیده آن هم به صورت مشروط بار مشکلات را بیش از پیش بر دوش مردم قرار داده و آن‌ها را روانه ادارات برای رفع مشکلات شهریشان کنیم و البته این طرح لازم است در راستای حقوق عامه مردم و با نگاه رفع نیازهای حداکثری آن‌ها برنامه‌ریزی و تصویب شود تا در ده سال آتی بعد از تصویب طرح مشکلات مردم در این رابطه حداقل شود.

یادمان باشد تصویب طرحی ناقص و دارای مشکل حقی از مردم را بر گردن ما قرار داده که باید پاسخگوی آن باشیم و طوری تصمیم بگیریم که تاریخ نتواند در رابطه با آن‌چه ارائه و تصویب می‌کنیم بر ما خرده بگیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.